My Best Friend
Розділ:
МОЯ РОДИНА ТА ДРУЗІ/ MY
FAMILY AND FRIENDS
Тема
уроку: Мій найкращий друг /My Best Friend
Тип
уроку: Комбінований
Форми
роботи: Використання мозкового штурму, бесіда, самостійна
робота, проект.
Мета:Вдосконалювати
навички читання, вживання лексичних одиниць в граматичних структурах Present and Past Indefinite.
Продовжити розвивати мовленнєві вміння учнів
та вдосконалювати вживання лексичних одиниць з теми.
Розвивати комунікативні
здібності учнів.
Продовжити розвивати в
учнів уміння створювати і виконувати проекти.
Виховувати розуміння в учнів справжньої дружби,
ставлення один до одного та до батьків.
Обладнання:
Підручник: Несвіт А.М. Англійська мова: підруч. для 5-го кл. загальноосвіт.
навч. закл. – К.: Генеза, 2013. – 224 с. (Unit 1, lesson 3), аудіо запис тексту до
підручника Карпюк О. Д. Англійська мова: підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч.
закл. – Тернопіль: Астон, 2005. – 192 с. (Unit 2, lesson 8). Демонстраційний матеріал: таблиці.
ТЗН.
І. ПІДГОТОВКА ДО
СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Greeting and Aim.
1. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
T.: Good
morning, everybody! How are you?
Cl.: Good morning! We are fine, thank you.
Т.:Today we’ll spoke about friendship and kind friends.
Warming up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Мозковий штурм.
Speaking
Practice the vocabulary
Read and translate into Ukrainian:
Need, indeed, best, kind.
T. Did you make
new friends? Who has got a friend? Are
your friends good?
2) Мовленнєва розминка. (Учитель декламує вірш «MY FRIEND», учні хором повторюють за ним.
T.: Let’s read poem about а friend.
I’ve got a friend
We like to play,
We play together
Every day.
He always helps me
When I’m in need
For he’s my friend,
Good friend indeed.
ІІ. T.: I think you like stories. Open your book page 36. Ex.1 (підручник Карп’юк О. Д. , 2005) . Listen the story “A friend in need is a friend
indeed”.
T.: Now answer the questions ex. 2, page 37.
T.: Let’s read the text again (ex.1, p. 36) and
find out verbs in Past Indefinite tense, translate them into Ukrainian.
P1 – P2 – P3 -….
Past Indefinite: (didn’t, put,
ran, saw, picked up, brought, ate, wanted, took, was, went, saw, thought, ate,
took, ran, come, put, wrote).
Infinitive: to eat, to give
Present Simple: have
Speaking. T.: Now answer the questions:
Have you got good friends?
Have you got good friends?
Do your friends help you
when you are in need?
Do your friends think you
are a good friend?
It is really nice to have
good friends, isn’t it?
What proverb about good
friends do you know?
1.
Робота
в групах. (Виготовлення та презентація міні-проекту: «“A friend in need is a friend indeed”»)
Проект
Учні в групах мають зібраний ними
матеріал для підготовки та презентації проекту (картинки чи малюнки, прислів’я українською та англійською мовами, листи до газети «English bridge» ).
Подай інформацію про
друга у вигляді буклету чи плакату.
План проекту:
В літературі (: Жовківський А. М., Жовківська
Г.А., Івасютин Т. Д. та ін.. Мудрість народна та мудрість міжнародна. Прислів’я
, приказки, крилаті вислови та мовні звороти дев’ятьма мовами. –
Чернівці:Рута,2004. – 256 с.; Українсько-англійський словничок прислів’їв і
приказок. Методична розробка. /Упорядник Л. Паньків, ст.. учитель Мурованської
ЗОШ І-ІІІ ст.. – Пустомити, 2004. – 44 с.) знайди прислів’я з української та
англійської народної мудрості про дружбу та
друзів, напиши їх та намалюй
малюнки про друзів.
Розділяй
завдання серед групи:
·
робіть
дизайн;
·
пишіть
текст;
·
знаходьте
наочний матеріал ( картини, ескізи, фотографії);
. класифікуйте зібраний матеріал.
. класифікуйте зібраний матеріал.
Об’єднайте роботи учнів. Зробіть
презентацію проекту перед класом.
Напиши лист (свою
думку про друга)
в
шкільну газету «English bridge» (or do Ex.5,
p. 10).
Projekt
«A friend in need is a friend indeed» Present the information about
friend in a booklet or poster. (Plan: Find
proverbs (in: Жовківський А. М, Жовківська Г.А., Івасютин Т. Д.
та ін. Мудрість народна та мудрість міжнародна. Прислів’я , приказки, крилаті
вислови та мовні звороти дев’ятьма мовами. – Чернівці:Рута,2004. – 256 с.;
Українсько-англйський словничок прислів’їв і приказок. Методична розробка.
/Упорядник Л. Паньків, ст.. учитель Мурованської ЗОШ І-ІІІ ст.. – Пустомити,
2004. – 44 с.), pictures,
photographs
for
it.
Include
the
most
interesting
and
important
proverbs.
Divide task among your
group:
·
make a design;
·
write text;
·
find visual material
(pictures, sketches, photographs;
·
classify the
selected material.
Combine the work of all students. Present your project to the class.
2. Do ex. 3, p. 9 ( Несвіт А.М., 2013). Read Ann's story about her best friend.
ІІІ.
Homework
Ex. 6, p. 10 .Write a story about your friend.
Use the questions given below as a plan.
Summarizing:
T. : Your homework will be to do exercise 6 on page 10. It аbout friend. I want to ask you again: be kind to your friends and
parents, remember that they are the best friends to you.
Додатки
Proverbs
True love never grows old//Old love does not rust. Old
friends and old wine are best. Стара
любов не ржавіє. Для приятеля нового не полишай старого. Старий друг найкращий.
Old
friends
are
better
than
new. Нових друзів наживає, а старих не забувай.
Rats desert a sinking ship. Calamity is man’s true
touchstone. На обіді всі сусіди, а прийшла біда –
тікають , як вода. Друг пізнається в біді.
False friends are worse than open enemies. I fear
Greeks even when bringing gifts. Gifts from enemies are dangerous. Краще відвертий ворог, ніж фальшивий друг.
Подарунки від ворогів небезпечні. З ведмедем дружиш – тримайся за сокиру.
A friend in need is a friend indeed. Prosperity makes friends? And adversity tries
them.
Друг пізнається в біді.
A good friend is worth more than a hundred relatives.
Вірність приятеля – то найбільший скарб.
He that goes borrowing goes sorrowing. Друга не втрачай, в борг не давай.
Life is drab without friendship. Дружба – найбільший скарб.
Don’t bear a
friend ill will. Дружбу пам’ятай , а зло забувай.
A man is known by the company he keeps. З ким пристаєш, таким зістаєш.
Love is the mother of love. Love is the reward of
love. Любов породжує любов. Люби, якщо хочеш, щоб
полюбили тебе.
Between friends all is common .У друзів усе спільне.
A friend to everybody is a friend to nobody. Друг для усіх, нікому не є другом.
He who has thousands of friends has none. Приятелів тьма, а вірного друга
нема. Людей багато, друзів обмаль.
My Family and Friends
The Subject of the Lesson: Our
little brothers
Objectives: to practice
reading, speaking and writing skills;
-
to develop pupils’
reading skills and do project;
-
to develop pupils’
skills to think logically;
-
to teach students’
to express their opinion;
-
to practice
pupils to work in pairs and groups;
-
to teach them to
love their pets, to be kind to them.
Procedure
T.: Good morning.
I’m glad to meet you. How are you? Last
time we spoke about friendship and kind friends. Today we’ll speak about pets
as our little brothers.
T.: Who has got a
pet in the family? What pet is it? What is your favorite animal? І’d like to read
poems about pets. Let’s read.
Three little
cats
Three little cats
Went out one day
Not for a walk
And not to play.
They went to find
Some milk to drink.
Yes! They found some.
Where do you think?
By every door.
A jar they found.
They drank the milk
Without a sound.
My dog
By
Edith Segal
A dog can’t talk
But he can’t bark.
When I take my dog
To the park,
I throw him a stick
And he runs a race.
Then he comes back
And licks my face.
ІІ.
T : Before reading the text I’d like you to practice
pronouncing some words and expressions. Repeat after me: sledge, until, move,
frozen, could not stand up, again.
T. Your home-work
was to read a text. What is the name of it?
Р.:It’s “Toby”.
Play game:
«Microfon»
Т.: Now answer my questions.
-
What season was
it?
-
What did Fred
tell Toby to do?
-
How long did
Toby watch the sledge?
-
Why didn’t Toby
run home?
-
Why was the poor
dog so frozen that he could not stand up?
-
What do you
think of Fred?
-
Will it be a
good lesson for Fred?
1)
Reading. Pupils
read the text.
2)
Post-Reading Activity. Перевірка
розуміння прочитаного тексту.
Учні відповідають на запитання вчителя.
T: Did you like the story? Why? What do you think of Toby? What can
say about Fred?
Speaking
1) T. Role-play. Work
in pairs. Give questions to the text and answer them. Ask each other.
Projekt
Work in groups of four or five.
Who is your pet? Present the information about your pet in a booklet or poster. (Plan: the
pet’s names/ looks like/ can do/ character (clever, kind, strong, quick …)/ a
good friend). Find pictures, photographs for it and include the most
interesting and important facts there. Divide task among your group:
·
make a design;
·
write text;
·
find visual
material (pictures, sketches, photographs);
·
classify the
selected material.
(Use preposition and adjectives).
Combine the work of all students. Present your project to the class.
1)
Після
захисту проектів. Використовується « асоціативний кущ». На дошці картинка
собаки та кота. Діти вибирають прикметники які використали в проекті для
характеристики улюбленців , виписують їх на листочках різних кольорів.(
Наприклад: прикметники , що характеризують позитивну сторону улюбленця - рожевого, а прикметники , що характеризують
негативну сторону – жовтого). Роблять висновок.
2)
Бесіда про
відповідальне ставлення до тварин.
Т.: Dear pupils! I
want to tell you that the story about Toby teaches us many things. We must be
kind to pets. We must be responsible for them. If you have a pet, you must take
care of it. It means you should feed it, wash it, take it for a walk or train
it. Your pet becomes a member of you family. Remember about it and try to be good friends to you pets.
Vocabulary Practice
3. Тренування учнів у виконанні лексико-граматичних
вправ за темою «My Family and Friends».
1)
Впр. 4 (с.14).
(Несвіт А. М., 2013 ) Учні по черзі читають речення, вибираючи
потрібне слово.
2)
Впр. 5 (с.14).(Несвіт А. М., 2013 )
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА
ЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.
Ex. 3 ,
page 14.
Ex.
6 on page 14. Write what the children like doing /like to do in their free
time.
Summarizing 2.
Підтвердження підсумків уроку.
T. Your homework will be to do exercise 3 on page 14. Read this text and say what the things are
important for Kim.
I want to ask you again: be kind to your pets, look after them well,
remember that they are our little brothers.
Додатки
Матеріали до проекту
Прийменники:
in, on, at, near, from, under, above, below,
in front of, behind,
between, among
Речення
із прийменниками:
These cats/dogs are funny
This cat/dog is in the
basket/ in the cup/ on the table/in the table in the cup. It is among the
apples and among the flowers.
The black cat is near the white
cat.
The black-white cat is among
his friend.
Прикметники:
afraid, aggressive, angry,
asleep, attentive, attractive, awful, big,
bored, brave,
brown, black,
white, red,
charming/ beautiful,
clean/clear/neat, clever/wise, dark, dirty, energetic, fast, favourite,
fine, fluffy/ soft, lazy, noisy, powerful, proud, quiet, silly, slow, strong,
stripe, wicked,
PROJEKT / П Р О Е К Т
5-th Form
Тема: My Family and
Friends
Назва: Our little brothers
Ключове
питання:
- Хто у світі наймиліший ?
-Who is the loveliest/ the most attractive in the world?
Тематичні
питання:
1.
Who has got a
pet in the family?
2.
What pet is it?
3.
What do you
read about pets?
Змістові
питання:
1.
What pets do you know?
2.
Have your friends got a pet? What is it?
3.
What is your pet or your friend’s pet called?
4.
What does it look like?
Робота в
групах:
І
група : Розпитайте друзів про
улюбленців. Знайдіть наочний матеріал (картинки, фотографії, ескізи). Зробіть
дизайн.
ІІ
група: Опишіть тварин. Використовуйте
прийменники та прикметники.
ІІІ
група: Напишіть текст.
Очікуваний результат
Уміння
використовувати набуті знання з граматики та з читання.
Уміння вести спостереження, порівнювати,
робити висновки.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ
We are pupils of 5-th form
We like to read. We like to play but we like animals.
Many people have got pets. They are: cats, dogs, cows, hedgehogs, parrots,
rabbits …
We have got a pet in our family too.
They are: cat and dog.
They are funny:
Cat’s name: Murka, Karmelita,
Liza, Harfild, Vasia, Toma, Markiza, Murchyk.
Dog’s name: Rex, Ralf, Topik,
Elia, Halas,
Kashtanka, Tuzik.
Cats are white, black, stripe .They are soft and fluffy. They are clever,
proud, neat, quiet, sometimes lazy, beautiful, charming and attractive.
Dogs are white, black, red and brown. They are soft and fluffy. They are
clever, strong, proud, brave, big and little, quiet and noisy, sometimes wicked
and aggressive, but they are charming and attractive.
Dog and cat are the loveliest in
the world.
Розділ /Unit: My Family and Friends
Тема уроку: Професії в моїй сім’ї / Professions in the Family
Тип уроку: Комбінований
Форми роботи:гра-подорож
Мета:
активізувати
лексичні навички за темою «Професії в моїй сім’ї»; удосконалити навички вимови,
усного мовлення, пошукового читання; вдосконалювати навички вживання часових
форм дієслова - Present
Simple and
Preset Continuous;
повторити граматичні конструкції:форми теперішнього часу дієслова to be,
конструкції to be
going to у висловлюваннях про майбутню професію;
виховувати відповідальне ставлення і повагу до різних професій.
Технології,
методи і прийоми роботи:
- частково-пошуковий метод;
- ігрова методика;
Технологія використання ММП.
Хід уроку/ Procedure
І.Організаційний момент / Warm up
T.: Good morning, everybody!
I’m glad to see you. How are you today?
Cl.: Good morning! We are
glad to see you, too. We are fine, thank you.
T.: Let’s begin our lesson.
Today we are going to travel. We’ll see a country of different people. Here’s
the magic Engine. It will help you. But we should read and show a special poem
about it. Are you ready? Begin.
A Magic Engine
Engine, Engine number nine
Going down Chicago line,
See it sparkle, see it shine.
ІІ. Основна частина
2. Vocabulary Practice
2. Vocabulary Practice
T.: But to make our Engine run fast we should find a special word. Look. Read. Copy out:
Job -
регулярно оплачувана робота
Profession -професія,
спеціальна освіта
Occupation -рід
занять
Which word we use?
Cl.: Job!
T.: Right you are. This is the word "job".
Stick the pictures with different jobs on the board. Practice chorally and individually the words from ex. 1, p.15.
T.:Oh wonderful. We begin. The first station is “Scrambled word”.
Unscramble them? Please:
#1
aetrech
|
teacher
|
rocodt
|
doctor
|
amganer
|
manager
|
ifrefigerht
|
firefighter
|
fremar
|
farmer
|
airhresdser
|
hairdresser
|
negnsere
|
engineer
|
hsop ssiasfntt
|
shop assistant
|
Thanks for a
job.
T.: And the next station is “Broken bridges”. Build them up. Use
the forms of the verb “to be” and fill in the blanks.
#2
He … an engineer.
She … a teacher.
They … pupils.
I … a firefighter.
|
He is an engineer.
She is a teacher.
They are pupils.
I am a firefighter.
|
T.: Thank you.
And the next station is “Acting”. Do
ex. 2, p. 15.
T.: This station is called “Dan’s Family”. Do ex. 3, p. 16.
T.: And the next station is “Lots answers”. Do
ex. 4, p. 16.
T.: This station is called “Law”. Let’s
revise Present Simple and Present Continuous Tenses ( p.17).
Динамічна пауза
T.: Let’s play, OK? (A ball game). Do ex. 5, p. 17.
T.: My father
works in the Bank. Cl.: Usually!
T.: He cooks
dinners at the weekend. Cl.: Usually!
T.: My father is
making spaghetti. Cl.: Now!
…
T.: This station is called “Mixed sentences”
At first look at
the picture (ex. 6, p. 17), than read match sentences and write it. After that revise
the rules again.
#3
1.I usually
|
a)take care of their animals.
|
2.My brother often
|
b)cooking
dinner.
|
3) My grandparents are
|
c)listen to music at the lesson.
|
4) I am
|
d)have exiting trips
|
5)All my friends sometimes
|
e) doing the washing up.
|
6)My cat is
|
f)helps our parents
|
7) We always
|
g)sleeping in my bed now
|
T.: You’ve met a
lot of different jobs. Imagine that you have “ a time machine”. Tell me pleas “What
are you going to be? - P.: I’ll be a teacher (doctor, manager …)
Well? You see a
poem about future professions. Who can read it?
I want to be a worker
On a big modern plant
And make machines and lorries
For our
Motherland.
I want to be a doctor
To keep the children strong
And make their parents happy,
And let them
all live long.
ІІІ. Заключна частина
Thank you for your
hard work. Here you marks for today. Your homework is to do ex. 7, p. 18.
The lesson is
over. Good bye.
ДОДАТКИ
#1
aetrech
|
rocodt
|
amganer
|
ifrefigerht
|
fremar
|
airhresdser
|
negnsere
|
hsop ssiasantt
|
#2
He … an engineer.
She … a teacher.
They … pupils.
I … a
firefighter.
|
.
#3
1.I usually
|
a)take care of their animals.
|
2.My brother often
|
b)cooking
dinner.
|
3) My grandparents are
|
c)listen to music at the lesson.
|
4) I am
|
d)have exiting trips
|
5)All my friends sometimes
|
e) doing the washing up.
|
6)My cat is
|
f)helps our parents
|
7) We always
|
g)sleeping in my bed now
|
Література:
1. Кіктенко Т. М. Англійська мова. 5 клас
(за підручником А. М. Несвіт). – Х.:Вид. група «Основа», 2014. – 214 с. –
(Серія «Мій конспект»).
2. Мирошніченко А. Л. Англійська мова. 5
клас за підручником О. Д. Карп’юк “English pupil’s book 5”. І семестр /А.Л. Мирошніченко,
І. М. Булгакова, О.О. Матяш. – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 103 с.. –
(Серія «Мій конспект»).
Немає коментарів:
Дописати коментар